Rodzina

Często słyszymy zdanie, że rodzina jest podstawową komórką społeczną. Stwierdzenie to ociera się o banał, ale banalne nie jest.

Zacznę w baśniowy sposób. Gandalf, bohater powieści Tolkiena, miał powiedzieć, że „małe, drobne gesty miłości i szacunku każdego dnia są w stanie wywalczyć więcej Dobra.” To, co dzieje się w każdej rodzinie składa się na jakość naszego społeczeństwa. Powinno nam zależeć, aby polskie rodziny były szkołą miłości i szacunku. Dziecko obserwuje oraz naśladuje mamę i tatę. Jest prawdopodobne, że jeżeli rodzice poważają się i są sobie oddani, ich dzieci już jako dorośli ludzie, w życiu prywatnym i społecznym, będą okazywać szacunek i troskę o innych. Z respektem powiążę autorytet. Jeżeli umiałem podporządkować się autorytetowi rodziców, w pracy będę uznawać autorytet przełożonych. Więcej jeszcze – łatwiej będzie mi budować własny autorytet zgodnie z prawem, które streszcza się w zdaniu: jesteśmy szanowani, kiedy szanujemy innych.

W Księdze Przypowieści Salomona można przeczytać: „Dobry człowiek przekazuje dziedzictwo wnukom (…)” [Przyp. 13:22]. Czy chodzi tylko o majątek? Uważam, że tym dziedzictwem jest jeszcze szereg społecznych postaw, nawyków i zachowań. Skupię się tylko na dwóch rzeczach – pracowitości i obowiązkowości.

Weźmy rodzinę Cieślarów z Ustronia oraz Golców z Żywca. U Cieślarów i Golców dzieli się domową pracę: sprzątanie, zakupy, płacenie rachunków itd. Także dzieci mają swoje obowiązki. Przestrzegają pewnych reguł, na przykład dotyczących ilości czasu poświęconego na zabawę i odrabianie lekcji, a także częstotliwości sprzątania swego pokoju. Cieślarowie i Golcowie rozsądnie gospodarują wydatkami i oszczędzają, jeśli przed pierwszym zostanie im trochę pieniędzy. Jako społeczeństwo bądźmy wdzięczni Cieślarom i Golcom. Wychowują przyszłych świetnych pracowników – obowiązkowych, roztropnych, pracowitych i przestrzegających reguł. Niejeden z tych małych Cieślarów i Golców będzie dobrym szefem, bo jeśli posłusznie wykonuję domowe obowiązki, będę umiał także zarządzać pracą innych ludzi.

Z tego i wielu innych powodów potrzebujemy troszczyć się o instytucję rodziny w naszym kraju.

 

 

Zdjęcie:

http://biznes.interia.pl/podatki/news/4-osobowa-rodzina-oddaje-do-budzetu-23-tysiace-zlotych,1978591,4211