Patrotyzm

Nie wszyscy w naszym kraju lubią piłkę nożną. To pewne. Część z nas nie widzi przyjemności w śledzeniu przez 90 minut zmagań dwóch drużyn po jedenastu spoconych facetów każda. Za siebie powiem, że dość letni ze mnie kibic.

Wyobraźmy sobie teraz, że polska drużyna narodowa wygrywa mecz finałowy Mistrzostw Europy albo Świata.

Jestem przekonany, że duma rozpiera dziewięćdziesięciu dziewięciu Polaków na stu. Jeszcze zanim rozpocząłby się finał, niektórym ścisnęłoby gardło w trakcie odgrywania Mazurka Dąbrowskiego. Zaraz po ostatnim gwizdku sędziego spora część z nas wychodzi na ulicę z polską flagą i szampanem. Pozdrawiamy radośnie nieznajomych. Przybijamy z nimi piątki i żółwiki. Co więcej, jeśli spotkalibyśmy sąsiada albo znajomego z pracy, których szczególnie nie znosimy, tego wieczora i nocy nie ma to znaczenia. Doświadczamy serdeczną więź oraz braterstwo. Jestem pewny, że nasza duma jest prostoduszna i czysta. Zdecydowana większość z nas nie czuje wyższości nad przedstawicielami narodu, który z nami przegrał piłkarski finał. Jeśli takich spotykamy na ulicy, na pewno pocieszamy ich i przyjacielsko poklepujemy po ramionach.

patriotyzm 2

Podzielenie dumy z osiągnięć rodzimych sportowców, artystów czy naukowców jest przejawem patriotyzmu. Co jeszcze?

Ktoś bezceremonialnie stwierdził, że patriotyzm oznacza sprzątanie odchodów po swoim psie. Z opinii tej wynikałoby, że umiłowanie ojczyzny sprowadza się do bycia tak zwanym porządnym człowiekiem i obywatelem, rzetelnego realizowania zasad współżycia między ludźmi i uczciwego płacenia podatków. To również, ale to wciąż za mało.

Moim zdaniem patriotyzm realizuje się między innymi w troskliwym zabieganiu, aby naród i jego kultura trwała nie tylko teraz, ale również w przyszłości. Patriotyzm wiąże się z poczuciem zobowiązania do ochrony rodaków. Może to oznaczać obronę przed ekonomicznym wyzyskiem przez inne kraje, ich militarną agresją, a także zniesławianiem. Patriotyzm przejawia się w codziennych wysiłkach, aby nasz kraj rozwijał się ekonomicznie i zapewniał mieszkańcom dobrostan. Patriotyzm to – obok zdrowego krytycyzmu – dobre myśli o własnym kraju i jego historii. To wreszcie życzliwe postawy i działania względem innych Polaków.

Zdjęcia:

orzelwkoronie.blog.pl

metro.gazeta.pl