Trum i Duda

Wizyta w naszym kraju prezydenta Donalda Trumpa dodała Polkom i Polakom (niektórym) nieco otuchy. Pojawiła się nadzieja, że nie jesteśmy zdani na dyktat gazowy Rosji, która wraz z niemieckim partnerem energetycznie klinczuje Europę. Realnym wydaje się neutralizowanie militarnych przewag Federacji Rosyjskiej. Zarysowała się perspektywa, że państwa tzw. Międzymorza dzięki wspólnym inwestycjom infrastrukturalnym stworzą ekonomiczną przeciwwagę i unikną losu semi-kolonii bogatszych krajów europejskich. Wreszcie konserwatyści wzmocnili swe przekonanie, że nie musimy wchłaniać postępowych idei rewolucji kulturowej pokolenia ‘68, aby nie zostać uznanymi za jaskiniowców i być szykanowani na europejskich salonach.

Złudzenie?

Wszystko to może okazać się mirażem i realnym okaże się poniższy scenariusz. I tak:

  1. Mimo, że obecnie zaangażowanie USA w Polsce wzrasta, to w perspektywie kilku, kilkunastu lat Stany Zjednoczone będą wycofywać się z Europy Środkowej. Swe malejące od kryzysu w 2007 r. siły zaczną skupiać na zachodnim Pacyfiku z powodu rywalizacji z Chinami. Ich obecność w tym obszarze decyduje o być albo nie być mocarstwem. Bardzo możliwe, że oddadzą Rosji Europę Środkową w zamian za neutralność Moskwy względem konfliktu Chiny – USA.
  2. Polskę i Europę czekają niepewne czasy. Unia Europejska, jaką znamy, rozsypuje się. Została powołana także dlatego, aby stanowić kaganiec na (realnie albo potencjalnie) silne od czasów kaiserowskich Niemcy – ekonomicznie i w konsekwencji politycznie. Przestała być tym bezpiecznikiem i – przeciwnie – zaczyna stanowić instrument Niemiec w narzucaniu swej woli kontynentalnej Europie.
  3. Dla Francji i Niemiec nie będziemy równorzędnymi partnerami na wschodzie. Tym partnerem dla Berlina i Paryża jest tradycyjnie Rosja.
  4. Rosja wprawdzie relatywnie słaba w porównaniu do czasów Romanowów oraz ZSRR, to jednak nie zrezygnuje z rekonkwisty w obszarze Niżu Środkowoeuropejskiego, na którym mamy szczęcie / nieszczęście zamieszkiwać.

Zapraszam …

W piątek 28 lipca w galerii przy ul. Wzgórze 4 w Bielsku-Białej odbędzie się niecodzienna dyskusja. O przyszłości Polski i polityce międzynarodowej profesjonalnie i fascynująco opowiedzą Witold Jurasz, redaktor Polsat News 2 oraz prof. Radosław Zenderowski, politolog. Dobór panelistów gwarantuje, że rozmowa będzie o realnych możliwościach Polski, a nie romantycznych mitach, mimo prowokacyjnego tytułu wydarzenia „Donald Trump i Polska od morza do morza?”. Usłyszymy odpowiedzi na przykład na poniższe pytania:

  • Czy Polska w perspektywie kilku pokoleń obroni suwerenność?
  • Czy jesteśmy skazani na bycie europejskimi peryferiami ekonomicznymi i politycznymi?
  • Polska przyszłości – niemiecki wasal czy regionalne mocarstwo?
  • Gdzie szukać źródeł trwałej siły politycznej Rzeczypospolitej?
  • Jakie są realne uwarunkowania geopolityczne w Europie Środkowej i Wschodniej?

 

Patronat wydarzenia: Klub Ronina

Partnerzy: Stowarzyszenie Aktywnych Polaków oraz Młoda Prawica

Patroni medialni: „Dziennik Zachodni” oraz tygodnik „Do Rzeczy”

Trump_DZ_doublebillboard_750x200_1

Grafiki: fakt.pl oraz stateofthenation2012.com